OCB Spirit of America
April 21, 2012 - Carver, MA

Men's Bodybuilding Age 22 & Under
1st Cipriano, Vincent
2nd Fornier, Cody
3rd Sama, Blake
4th Pacak, Alex
5th Rogue, Eric
Men's Bodybuilding Age 40+ Short Class
1st Leach, Robert
2nd English, Stuart
3rd Oymaian, Mark
4th Carter, Michael
Men's Bodybuilding Age 40+ Tall Class
1st Arsenault, Ken *Overall winner
2nd Sanacore, John
3rd Chenmlli, Michael
4th Finn, James
5th Houlihan, Mark
6th Persson, Keith
7th Smith, Anthony
Men's Bodybuilding Age 50+
1st Sanacore, John
2nd Oymarian, Mark
Men's Bodybuilding Debut
1st Mathis, Timothy
2nd Clady, Cory
3rd Carra, Steven
4th Capen, Adam
5th English, Stuart
6th Demaina, Christopher
7th Fornier, Cody
8th Sama, Blake
9th Pacak, Alex
10th Levasseur, David
11th Capobianco, Joe
Men's Bodybuilding Novice Short Class
1st Joruge, Kibira
2nd Clady, Cory
3rd Cipriano, Vincent
4th Capen, Adam
5th Whalley, Kyle
6th Sama, Blake
7th Pacak, Alex
8th Rogue, Eric
Men's Bodybuilding Novice Tall Class
1st Faherty, Jean
2nd Leach, Robert
3rd Wilensky, Andrew
4th Bazarian, Jonathan
5th Fornier, Cody
6th Houlihan, Mark
Men's Bodybuilding Open Medium Class
1st Wilson, Jessie
2nd McKinney, Adam
3rd Sanacore, John
4th Clady, Cory
5th Leach, Robert
6th Foley, Matthew
7th Finn, James
8th Oymaian, Mark
9th Sama, Blake
10th Houlihan, Mark
Men's Bodybuilding Open Short Class
1st Bang, Chi *Overall winner
2nd Njorye, Kibra
3rd Murry, Sean
4th Johnson, Mark
5th Chenmlli, Michael
6th English, Stuart
7th Capen, Adam
8th Whalles, Kyle
9th Carter, Michael
10th Levasseur, David
11th Amara, Stephen
Men's Bodybuilding Open Tall Class
1st Arsenault, Ken *Overall winner
2nd Clarke, Roger
3rd Mathis, Timothy
4th Faherty, Jean
5th Wilensky, Andrew
6th Smith, Will
7th Munuz-Bennett, Peter
8th Bazarian, Jonathan
9th Bent-Mullings, Fernando
10th Smith, Anthony
11th Person, Sean
Men's Bodybuilding Teen
1st Carra, Steven
2nd Pacak, Alex
3rd Ward, Chris
4th Lagasse, Steven
5th Carter, Justin
6th Capobianco, Joe
Figure Age 35+ A Class
1st Bretto, Kendall
2nd Mercure, Stacey
3rd Smith, Monica
4th Calardo, Jennifer
5th Sciucco, Kristen
6th Miranda, Kerri
7th Cournoyer, Amy
8th Rutkawski, Kathy
9th Pecoa, Roshni
Figure Age 35+ B Class
1st Lavasseur, Heidi *Overall winner
2nd Johnson, Heather
3rd McGrath-Bento, Alyssa
4th Lombardo, Amanda
5th Dzima, Jeannie
6th Perreault, Christine
7th Laudani, Kim
8th Pais, Paula
Figure Age 45+
1st Johnson, Heather
2nd Fosher, Kimberly
3rd Copley, Dian
4th Smith, Monica
5th Perreault, Christine
6th Rutkawski, Kathy
7th Govoni, Anne
8th Lee, Valeda
9th Kaizerman, Maria
10th Cochrane-Mckay, Christine
Figure Debut
1st Guss, Raquel
2nd Dadmun, Emily
3rd Bent, Alyssa
4th McCann, Amanda
5th Dzima, Jeannie
6th Laurent, Jennie
7th Sciucco, Kristen
8th Stickles, Hana
9th Cournoyer, Amy
10th Walton, Jessica
11th Lumbardo, Samantha
12th Pais, Paula
13th Lee, Valeda
14th Ozug, Jenny
Figure Novice A Class
1st Whtney, Cales
2nd Stanley, Shannon
3rd McCracken, Jennifer
4th Lindof, Jessica
5th Calardo, Jennifer
6th Dzima, Jeannie
7th Smith, Monica
8th Sciucco, Kristen
9th Walton, Jessica
10th Cournoyer, Amy
11th Lombardo, Samantha
12th Rutkawski, Kathy
13th Pecoa, Roshni
14th Kaizerman, Maria
Figure Novice B Class
1st Lavasseur, Heidi *Overall winner
2nd Guss, Roquel
3rd Drew, Danielle
4th McGrath-Bento, Alyssa
5th Lombardo, Amanda
6th Ryan, Brie
7th Copley, Dian
8th Laurent, Jennie
9th McCann, Amanda
10th Miranda, Kerri
11th Pais, Paula
12th Laudani, Kim
13th Ozug, Jenny
14th Cochrane-McKay, Christine
Figure Open A Class
1st Bindon, Sherrie
2nd Castro, Lacy
3rd Dopart, Lindsay
4th Whitney, Caley
5th Stanley, Shannon
6th Bretto, Kendall
7th Drew, Danielle
8th Lindof, Jessica
9th Calardo, Jennifer
10th Smith, Monica
11th Pecoa, Roshni
12th Kaizerman, Maria
13th Lee, Valeda
Figure Open B Class
1st Johnson, Heather
2nd Dadmun, Emily
3rd Lombardo, Amanda
4th McCracken, Jennifer
5th Mercure, Stacey
6th Sciucco, Kristen
7th Dzima, Jeannie
8th Miranda, Kerri
9th Stickles, Hana
10th Walton, Jessica
11th Govoni, Anne
12th Pais, Paula
Figure Open C Class
1st Levasseur, Heidi *Overall winner
2nd Guss, Raquel
3rd Copley, Dian
4th Ryan, Brie
5th Fosher, Kimberly
6th McCann, Amanda
7th Rutkawski, Kathy
8th Perreault, Christine
9th Laurent, Jennie
10th Lombardo, Samantha
11th Laudani, Kim
12th Ozug, Jenny
Bikini Age 35+
1st Bornstein, Kelly
2nd Beauejour, Michelle
3rd Mascoll, Jessica
4th Linton, Natasha
5th Lydon, Maureen
6th Puig, Josette
7th Sanders-Whalley, Dawn
8th Stockwell, Joann
9th Crossman, Brenda
Bikini Novice Short Class
1st Carson, Nicole
2nd Linton, Natasha
3rd Lydon, Maureen
4th Mascoll, Jessica
5th Puig, Josette
6th Shea, Jennifer
7th Stockwell, Joanne
8th Crossman, Brenda
Bikini Novice Tall Class
1st Speights, Shermina *Overall winner
2nd Sampson, Idell
3rd Bornstein, Kelly
4th Beausejour, Michelle
5th Davenport, Colby
6th Sanders-Whalley, Dawn
Bikini Open A Class
1st Missaggia, Jenna
2nd Warner, Mary
3rd Deke, Anna
4th Carson, Nicole
5th Linton, Natasha
6th Lydon, Maureen
7th Shea, Jennifer
8th Puig, Josette
9th Turner, Melissa
Bikini Open B Class
1st Speights, Shernika *Overall winner
2nd Meyer, Sarah
3rd Bornstein, Kelly
4th Beausejour, Michelle
5th Sampson, Idell
6th Davenport, Colby
7th Sanders-Whalley, Dawn
Women's Bodybuilding Age 35+
1st Mirabito, Linda
2nd Jackson, Jenette
3rd Esterkes, Janet
4th Noble, Amy
Women's Bodybuilding Novice
1st Mirabito, Linda
2nd Contre, Kristin
3rd Noble, Amy
Women's Bodybuilding Open
1st Mirabito, Linda *Overall winner
2nd Jackson, Jenette
3rd Esterkes, Janet
4th Drehobl, Lynn
5th Contre, Kristin
6th Noble, Amy