OCB Midwest States
November 19, 2011 - DeKalb, IL

Men's Bodybuilding Age 22 & Under
1st Blair, Kyle
2nd Rice, Casey
3rd Lippkie, Robbie
4th Miller, Shayne
5th Taillie, Zach
6th Senyon, Nyanate
Men's Bodybuilding Age 40+
1st Crittenden, Eric
1st Salinas, Juan
2nd Cardamone, Vince
2nd Lacy, Steven
3rd Reed, Brian
4th Nickels, Gary
5th Vance, Eric
6th Felton, Jeffrey
Men's Bodybuilding Age 50+
1st Baker, Dale
2nd Clark, Francis
3rd Grabowski, Paul
Men's Bodybuilding Age 60+
1st Clark, Francis
2nd Grabowski, Paul
Men's Bodybuilding Debut
1st Perioli, Nicholas
2nd Kuhn, Steve
3rd Hendricks, Steven
4th Carnifax, Vince
5th Holman, Marc
6th Pelkie, Tyler
7th Siciliano, CJ
Men's Bodybuilding Novice A Class
1st Avraham, Joey
2nd Powers, Bradley
3rd Cutino, Mario
4th Wenda, Sebastian
5th Randall, Michael
6th Kallas, Tom
7th Sulieman, Kyth
Men's Bodybuilding Novice B Class
1st England, James
2nd Dankha, Ashour
3rd Crittenden, Eric
4th Calderone, Noe
Men's Bodybuilding Novice C Class
1st Coolidge, Cyle *Overall winner
2nd Tresenriter, Jacob
3rd Bishop, Eric
4th Nijjar, Alex
5th Bjorneby, Jake
Men's Bodybuilding Novice Heavyweight Class
1st Begun, Vladimir *Overall winner
2nd Graham, Jose
3rd Reed, Brian
4th Kuhn, Steve
5th Taillie, Zach
6th Holman, Marc
7th Senyon, Nyanate
8th Carey, Mark
9th Vance, Eric
Men's Bodybuilding Novice Lightweight Class
1st Blair, Kyle
2nd Putney, Chris
3rd Lippke, Robbie
4th Miller, Shayne
5th Simmons, Nye
6th Carnifax, Vince
7th Hinman, David
8th Pelkie, Tyler
Men's Bodybuilding Open A Class
1st Weiss, Chris
2nd Avraham, Joey
3rd Cutino, Mario
4th Randall, Michael
5th Kallas, Tom
6th Lacy, Steven
Men's Bodybuilding Open B Class
1st Eisin, Michael *Overall winner
2nd Daniels, Jacob
3rd England, James
4th Dankha, Ashour
5th Crittenden, Eric
6th Calderone, Noe
Men's Bodybuilding Open C Class
1st Noe, Brian
2nd Tresenriter, Jacob
3rd Coolidge, Cyle
4th Bishop, Eric
5th Salgado, Chris
Men's Bodybuilding Open Heavyweight Class
1st Salinas, Juan
2nd Mauer, Bryant
3rd Graham, Jose
4th Holman, Marc
Men's Bodybuilding Open Light-Heavyweight Class
1st Wallker, Amery
2nd Kolbusz, Paul
3rd Senyon, Nyanate
4th Adams, Derek
5th Taillie, Zack
6th Dellaratta, Marzio
Men's Bodybuilding Open Lightweight Class
1st Krawczyk, Jason
2nd Blair, Kyle
3rd Rice, Casey
4th Allan, Chris
5th Cardamone, Vince
6th Lippke, Robbie
7th Miller, Shayne
8th Hinman, Dave
9th Randazzo, Ben
10th Donnelly, David
Men's Bodybuilding Open Middleweight Class
1st Begun, Vladimir
2nd Blowers, Jerimy
3rd Edwards, Leighton
4th Ryan, Jerry
5th Carey, Mark
Men's Bodybuilding Open Welterweight Class
1st Rosato, Joe
2nd Olson, Kevin
3rd Putney, Chris
4th Le, Nam
5th Nickels, Gary
6th Simmons, Nye
Men's Bodybuilding Teen
1st Blair, Kyle
1st Powers, Bradley
2nd Hendricks, Steven
2nd Kallas, Tom
3rd Bjorneby, Jake
3rd Donnelly, David
4th Pelkie, Tyler
4th Sulieman, Kyth
5th Siciliano, CJ
Figure Age 35+
1st Klotz, Janey
2nd Zaubi, Sharon
3rd VanApeldoorn, Lea
4th Savasta, Kelly
5th Atwood-Beane, Michelle
6th Tsuehorsa, Natasha
7th Lombardi, Kristine
Figure Age 35+ A Class
1st Buckley, Sherry
2nd Paulson, Lisa
3rd Danekas, June
4th Youngren, Jennifer
Figure Age 35+ B Class
1st George, Erica
2nd Keirse, Julia
3rd Marcks, Dianna
4th Bennett, Linda
5th Staley, Sharyn
Figure Debut
1st Gallant, Jackie
2nd Lombardi, Kristine
Figure Novice A Class
1st Nilles, Holly *Overall winner
1st Zaubi, Sharon *Overall winner
2nd Donile, Jenna
2nd Gallant, Jackie
3rd Reyes, Cecilia
3rd Spezzacatena, Jennifer
4th Danekas, June
4th Tsuehorsa, Natasha
5th Laroe, Amy
5th Zumdahl, Whitney
Figure Novice B Class
1st Savasta, Kelly
1st Zimmerman, Jodi
2nd Cooper, Desirae
2nd Hammond, Alicia
3rd Chirillo, Deanna
3rd McGrail, Mary
4th Dries, Natalie
4th Patrick, Megan
5th Hoag, Lindsey
5th Youngren, Jennifer
Figure Novice C Class
1st Barnhill, Melissa Jean
2nd Kollinger, Erika
3rd Bennett, Linda
4th Gruca, Jessica
5th Kaufmann, Rachel
6th Staley, Sharyn
Figure Open A Class
1st Nilles, Holly
2nd Vance, Brenda
3rd Buckley, Sherry
4th Donile, Jenna
5th Danekas, June
6th Zumdahl, Whitney
Figure Open B Class
1st George, Erica *Overall winner
2nd Keirse, Julia
3rd Zimmerman, Jodi
4th Marcks, Dianna
5th Klimczak, Angela
6th McGrail, Mary
7th Dries, Natalie
8th Staley, Sharyn
9th Youngren, Jennifer
Figure Open C Class
1st Barnhill, Melissa Jean
2nd Bennett, Linda
3rd Kollinger, Erika
4th Gruca, Jessica
5th Kaufmann, Rachel
Figure Open Short Class
1st Torres, Christina *Overall winner
2nd Klotz, Janey
3rd VanApeldoorn, Lea
4th Savasta, Kelly
5th Cooper, Desirae
6th Patrick, Megan
7th Edwards, Ashley *Overall winner
Figure Open Tall Class
1st Zaubi, Sharon
2nd Chirillo, Deanna
3rd Spezzacatena, Jennifer
4th Hoag, Lindsey
5th Atwood-Beane, Michelle
6th Tsuehorsa, Natasha
Bikini Open A Class
1st Barango, Amanda *Overall winner
2nd Wellbank, Christi
3rd Launderville, Carissa
4th Boyer, Mary
5th DiNello, Maria
6th Danbury, Laura
7th Brown, Steffanie
8th Prather, Tammy
9th McClamroch, Marci
10th Henry, KimberlyAnn
Bikini Open B Class
1st Sonnenberg, Lisa
2nd St. Andre, Chantal
3rd Darnell, Elizabeth
4th Tresenriter, Kori
5th Teegarden, Jillian
6th Crawford, Stephanie
7th Rivera, Danielle
8th Johnson, Mandey
Bikini Open Short Class
1st Beck, Paige
2nd Fitness, Brittness
3rd Corey, Kara
4th Putney, Ashley
5th Capuano, Adria
6th Stark, Megan
7th Scott, Kelli
Bikini Open Tall Class
1st Salmon, Tara *Overall winner
2nd Villeneuve, Leah
3rd Seney, Raven
4th Morlock, Kayla
5th McCall, Jessica
6th Mosier, Alicia
Women's Bodybuilding Age 35+
1st Burr, Cindy
2nd Cox, Amy
3rd Dibari, Jen
4th Prouty, Barb
Women's Bodybuilding Open
1st Dulski, Jennifer
1st Trobia, Donna
2nd Burr, Cindy
2nd Schmitt, Susan
3rd Butler, Janie
3rd Cox, Amy
4th Prouty, Barbara
4th Wagner, Rose
5th Lopez, Janet
5th Parker, Susan
6th Dibari, Jen
6th Whipple, Jenni
7th Symonds, Kellie